W bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 5 w Braniewie odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybył przedstawiciel WKł ,,ORĘŻ’’,członek Zarządu Pan Roman Bursa, dokonując wspólnie z nauczycielkami Iloną Zadrożną i Małgorzatą Dorawą  wręczenia nagród uczniom ,którzy aktywnie i ochoczo włączyli się w akcję ,,Jesienna zbiórka żołędzi-pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę’’ podczas której, uczniowie niosąc pomoc zwierzętom zebrali blisko dwie tony leśnego przysmaku. Bohaterami spotkania byli uczniowie naszej szkoły nagrodzeni za owocną współpracę z myśliwymi.

Ciepło i serdecznie  myśliwy przywitał dzieci, podkreślając ich zaangażowanie, aktywną postawę i chęć niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy. Nasz gość w niezwykle interesujący sposób przedstawił kwestię dokarmiania różnych populacji. Opowiedział o dzikach i wykładaniu im ich ulubionego pokarmu –żołędzi co znacznie wpływa na zmniejszenie szkód na polach uprawnych. Zapoznał uczniów z ochroną zwierząt i ogromną rolą myśliwych w tej kwestii. Myśliwi bowiem mają ogromny wkład pracy w utrzymaniu bardzo zróżnicowanego środowiska naturalnego i stwarzają odpowiednie warunki do bytowania dzikich  zwierząt.

Krótką historię łowiectwa na ziemiach polskich przedstawiła Pani Ilona Zadrożna. Przytaczając ,,Dzieje Polski’’ Jana Długosza przedstawiła uczniom piękną historię mającą miejsce podczas książęcych łowów trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa. Pogoń za okazałym odyńcem doprowadziła jednego z nich Lecha, do polany, na której  dostrzegł  wspaniałe  rozrośnięte  drzewo, na nim potężne gniazdo, gdzie stał dumnie orzeł biały. Widok orła białego oglądanego na tle ogromnego czerwonego zachodzącego słońca dał początek barwom narodowym, a polana z drzewem nazwie kraju i jego mieszkańcom.

Po kilku istotnych informacjach związanych z łowiectwem dawniej i dziś przystąpiliśmy do nagrodzenia naszych uczniów. Podziękowanie myśliwy skierował również do Rodzica, który był obecny ze swoimi dziećmi: córką Natalką uczennicą klasy II a i synkiem Marcinem uczniem klasy O c, pana Piotra Plasewicza, który podczas wspólnych wycieczek i spacerów zebrał ze swoimi pociechami blisko pół tony żołędzi. Natalka i Marcin zdobyli w szkole I miejsce. Drugie miejsce przypadło Kamilkowi Krawczykowi, uczniowi klasy II b ,który z rodzicami zebrał 235 kg, zaś trzecie miejsce Maciusiowi Pokojskiemu uczniowi klasy V a, który zebrał 120 kg. Uczniowie Ci, również w roku ubiegłym wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. Ponadto wręczono wiele wyróżnień i nagród pocieszenia.

Uczennica klasy VI b Natalka Sępkowska została wyróżniona za zaangażowanie w akcję przez całe sześć lat  swojej nauki w szkole. Co roku aktywnie i ochoczo zbierała żołędzie z Dziadkiem. Myśliwy w imieniu prezesa Koła Łowieckiego Oręż i całego Zarządu zaprosił uczniów do domku myśliwskiego, który już jesienią będzie gotowy do użytku, proponując uczniom wykonanie w formie konkursowej  pięknych prac plastycznych będących ozdobą gabinetu Łowczego. Wspólne spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym wpisem do kroniki szkolnej.

Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Braniewie Ilona Zadrożna