W naszej szkole po raz kolejny został zorganizowany wyjazd na zajęcia terenowe do Zaporowa. Myśliwi z Wojskowego Koła Łowickiego ORĘŻ, co roku, zgodnie z tradycją przygotowują wyjazd na ścieżkę dydaktyczną do Zaporowa - to nagroda za zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli w akcję „Jesienna Zbiórka żołędzi-pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę”. Po raz trzeci I miejsce w akcji przypadło klasie 0A wych. pani Dorota Ochab. Klasa pod czujnym okiem wychowawczyni zebrała aż … kg leśnego przysmaku. Najaktywniejszymi uczniami w tej klasie byli:

JAKIMIAK Julia 80kg

MAJEK Weronika 45kg

LUNIAK Filip 42,5kg

GRUDZIEŃ Tomasz 38,5kg

Uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe nagrody i dyplomy.

Kolejna klasa wyróżniona w akcji to klasa IIIA –prawie wszyscy uczniowie tej klasy aktywnie uczestniczyli w akcji.

W tym roku zajęcia terenowe przebiegły pod hasłem: „Przyroda, myśliwy, tradycja” bowiem łowiectwo to nie tylko polowanie, to również praca na rzecz łowiska, spotkania z ludźmi, edukacja dzieci i działania podjęte na rzecz przyrody. Spotkania z myśliwymi to ogromne wydarzenie dla uczniów wiążące się z ogniskiem, opowieściami z kniei i otaczającą nas przyrodą. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki o wsiedlaniu zwierzyny łownej, o budowaniu podsypów dla bażantów, gromadzeniu zapasów, dokarmianiu ptaków i zwierząt. Dzieci dowiedziały się o właściwym konstruowaniu lizawki-bowiem zwierzęta bardziej niż wody potrzebują soli  co zapewnia im stały dostęp do minerałów. Myśliwi opowiedzieli o zapasach na zimę, które robione są latem i jesienią. Paśniki z sianem znajdujące się w lasach są dowodem na to, że myśliwi dbają o zwierzęta w czasie długich i mroźnych zim. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w tak atrakcyjnej formie zajęć terenowych co przekłada się na aktywny udział w jesiennej zbiórce żołędzi.

Ta lekcja przyrody to ugruntowanie wiedzy, która pozwoli młodym ludziom postrzegać łowiectwo jako działania ekologiczne, które ma na celu ochronę świata roślin i zwierząt. Relacje myśliwi – uczniowie to wspaniale działania edukacyjne. Współczesne łowiectwo ukształtowane zostało przez postęp cywilizacyjny. Chroni przyrodę, łączy tradycje sztuki polowania z koniecznością sterowania populacją zwierząt łownych. Dzieci dowiedziały się, że pierwszą organizacją o charakterze wyłącznie łowieckim był Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelnia powołany przez Jerzego  Wilhelma w Brzegu nad Odrą.

Myśliwi przy wspólnej biesiadzie, którą ufundowali naszym podopiecznym opowiedzieli również, że współcześnie sztuka łowiecka to również literatura, sygnały łowieckie, piękne dźwięki związane z myśliwską przygodą i łowiskiem oraz rękodzieło artystyczne - haft ,który zdobi piękne sztandary Kół Łowieckich.