Get Adobe Flash player

 

Ponad 200 lat temu Polska utraciła wolność, gdyż trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienia naszego kraju, zagarnęli i podzielili pomiędzy siebie ziemie polskie. Rozbiory i utrata własnej państwowości nie załamały jednak narodu polskiego, w którym przetrwała wola istnienia i uparte dążenie do odzyskania niepodległości. Polska została skreślona z mapy świata, ale pozostała w sercach Polaków, którzy buntowali się i walczyli o wolność. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Dzień później, 12.11.1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu. Od 1945 władze komunistyczne świętem państwowym ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.

Tym wydarzeniom 7 listopada 2012 r. w naszej szkole poświęcony został apel przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Pani Krystyny Adamskiej, Anny Kubiak i Małgorzaty Dorawy.

Apel rozpoczęła Pani Wicedyrektor Ilona Zadrożna. Zachowując ceremoniał uroczystości państwowych, nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego. Uczniowie, nauczyciele i przybyli goście z ogromną powagą odśpiewali hymn państwowy. Po krótkim wstępie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego, wszyscy mieli biało- czerwone kotyliony, czym szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zapoczątkowaną przez Parę Prezydencką. Następnie odbył się „Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Piosenki Wojskowej”. Zebrani wysłuchali utworów pt. „Piechota”, „Ułani, ułani malowane dzieci”, „Białe róże”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Hej, strzelcy wraz” wykonanych przez uczniów klas IV-VI. Komisja konkursowa w składzie: Dorota Dawidziuk, Małgorzata Dorawa i Henryk Kubiak oceniała znajomość tekstu, poprawność melodii i ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury dokonało wyboru. 
Zwycięzcą została klasa VIB z piosenką „O mój rozmarynie”.

Na program artystyczny złożyły się także: montaż słowno-muzyczny oraz piosenki wykonane przez szkolny chór. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Utwory poetyckie podkreślały długie lata walki z zaborcami. Nastrój powagi, skłaniający do refleksji, wiersze i pieśni patriotyczne wzruszyły i pozostawiły niezapomniane wrażenia.

Na zakończenie Pan Dyrektor Jarosław Borysewicz i Pani Wicedyrektor podziękowali organizatorom i wszystkim zebranym za udział w obchodach tak ważnego dla wszystkich Polaków Święta Niepodległości.