Get Adobe Flash player

 

Przypadający 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja do popularyzacji idei ochrony przyrody i wiedzy ekologicznej wśród dzieci. Co roku tego dnia mieszkańcy Ziemi zwracają szczególną uwagę na spustoszenia, jakich dokonał człowiek na swojej planecie, jakie są tego konsekwencje i co należy zrobić, aby poprawić stan naszego środowiska.

Nasi uczniowie przygotowania do tego święta rozpoczęli uczestnicząc w warsztatach ekologicznych przeprowadzonych przez wychowawców. Dzieci po raz kolejny poszerzyły swoją wiedzę na temat niebezpiecznych odpadów i sposobów segregacji śmieci. Aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach, których celem było kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność jej szanowania.

Postawy proekologiczne są kształtowane w szkole od najmłodszych lat. Dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych wykonały tematyczne plakaty, którymi przyozdobiły szkolne korytarze. Przeprowadzono konkurs na najdłuższego węża ekologicznego wykonanego z plastikowych butelek. Najdłuższego węża (120m) stworzyły dzieci z oddziału przedszkolnego - 0A tuż za nim był wąż dzieci z oddział przedszkolnego OB. (115m), następnie z kl. IIA (88m), oddziału przedszkolnego 0C (74m), kl. IIB (45m), kl. IA (44m), kl. IB (43m), kl. IIIA (37m) i kl. IIIB (13m). Łączna długość wszystkich węży wyniosła aż 575 metrów.

Obchody Dnia Ziemi w szkole przebiegały pod hasłem „Twórczości ekologicznej”. Pomysłowość autorów była godna podziwu. Każda klasa na wzór emblematu przyrodniczego występowała w kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym i niebieskim. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele kół łowieckich, p. Krzysztofa Ogińska - reprezentowała Koło Łowieckie „Czajka” z Ornety, p. Czesław Grudzień Wojskowe Koło Łowieckie „Oręż” z Braniewa.

Uroczystość prowadzona przez p. Barbarę Bojarę i p. Annę Żyłowską rozpoczęła się pokazem mody ekologicznej. Był to konkurs, w którym uczestniczyli uczniowie z poszczególnych klas. W rytm znanych przebojów zaprezentowali pomysłowe stroje wykonane z różnych materiałów odpadowych: papieru, tektury, gazet, folii, nakrętek i plastikowych butelek. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: p. Krzysztofa Ogińska, p. Teresa Gacka, p. Małgorzata Dorawa i p. Czesław Grudzień. 1 miejsce zdobyli: Hanna Sieńska kl. 0A, Milena Stodulska kl. 0C, Piotr Skiba kl. IIA. 2 miejsce przyznano Patrycji Pszczołowskiej z kl. 0B, a 3 miejsce Julii Mrożek z kl. IIIA.

Następnie odbył się konkurs poezji przyrodniczej. W kategorii uczniów klas „zerowych” zwyciężył zespół p. Doroty Ochab z kl. 0A w składzie: Alicja Pietrzak, Wiktoria Achtelik i Patryk Kręcisz, 2 miejsce przyznano Julii Bąk z kl. 0B, a trzecie miejsce zdobył Hubert Zachorski, z kl. 0C.

Wśród uczniów klas I-III najlepsza była Maja Będowska z kl. IA, drugie miejsce zajęła Weronika Przypadek z kl. IIIB, trzecie – Gabrysia Bejnarowicz z kl. IIIB i Jagoda Martyńska z kl. IIA.

Impreza przeplatana była piosenkami o tematyce ekologicznej w wykonaniu solistów lub całych grup. Występujący uzmysłowili wszystkim zebranym, że każdy z nas może i powinien dbać o naturalne środowisko, że mamy wpływ na najbliższe otoczenie. Szanując przyrodę zapobiegamy postępującej degradacji środowiska.

Chcemy, aby nasi uczniowie mieli świadomość, że jako mieszkańcy tej planety powinni czuć się odpowiedzialni za jej stan, należy uzmysławiać młodym pokoleniom, że piękno i dobrodziejstwa lasu wymagają opieki, poszanowania i ochrony. Uczymy dzieci świadomości ekologicznej tłumaczy Ilona Zadrożna - Wicedyrektor SP nr 5 w Braniewie.

Po uroczystości dzieci z zaprzyjaźnionymi myśliwymi wyruszyli sadzić drzewka, ufundowane przez prezesa WKŁ ORĘŻ Tadeusza Rakowskiego. Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Drzewa są ja domy, gdzie wśród gałęzi wiją swoje gniazda ptaki ukrywając się w jego cieniu. Chroniąc każdą istotę żywą stajemy się wrażliwsi, zyskujemy uznanie i nowych przyjaciół. Dla nowych sadzonek wybrano miejsce blisko szkoły, dzięki temu uczniowie będą mogli obserwować ich wzrost.

Ziemia jako nasza żywicielka stanowi istotę naszej egzystencji. Każdy z nas powinien zastanowić się, jaka jest jego rola w ochronie przyrody w najbliższej okolicy. Od niej uzależnione jest życie nasze i naszych dzieci, dlatego powinniśmy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia.