„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”

chińskie przysłowie

Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój, ponieważ najważniejszy kanon komunikacji międzyludzkiej oparty jest na słowie, a ono poprzez odwołanie się do świadomości jest podstawą naszego myślenia. Czytanie to bardzo ważna umiejętność jaką uczniowie nabywają w początkowym okresie edukacji, która pobudza wyobraźnię i rozwija umiejętność wysławiania się. Poprzez czytanie dzieci kształtują swój charakter, wrażliwość, spostrzegawczość i pamięć. Czytające dziecko może samodzielnie zgłębiać różne dziedziny wiedzy, wyszukiwać informacje i poznawać świat.

28 listopada 2012 r. uczniowie klas pierwszych rozpoczęli własną przygodę z książką i zostali pasowani na czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Od tej chwili pierwszoklasiści samodzielnie lub z rodzicami będą odwiedzać bibliotekę, wypożyczać książki i chociażby z tego powodu ta uroczystość była dla nich wyjątkowa.

Uroczystość prowadziła Pani Małgorzata Mackiewicz – st. bibliotekarz Oddziału dla Dzieci MBP w Braniewie. Uczniowie  wykazali się znajomością baśni i bezbłędnie rozwiązywali zagadki. Dzieci zostały zachęcone do czytania i częstego korzystania ze zbiorów biblioteki. Po obejrzeniu krótkiej inscenizacji wiersza pt. „Rzepka” w wykonaniu uczniów SOSW w Braniewie oraz złożeniu obietnicy szanowania książek, pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników. Następnie Pani Dyrektor MBP Alicja Daszkiewicz wręczyła nagrody za udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy dla uczniów klas IV braniewskich szkół podstawowych pt. „Bajkowy świat – bohaterzy w książkach i na ekranach”. I miejsce, uzyskując tytuł Mistrza Wiedzy zdobyła uczennica kl. IVB naszej szkoły Aleksandra Dąbrowska a wyróżniona została Katarzyna Pęszyńska z kl. IVA.

Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na czytelnika i rycerza książki, po którym każdy uczeń został pełnoprawnym czytelnikiem biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń, a przeżycia związane z uroczystością zapewne na długo zostaną w ich pamięci.