Get Adobe Flash player

 

„Dawno, dawno temu…” Tak zaczynają się baśnie, które w środę 2 stycznia 2013 r. w Braniewskim Domu Kultury obejrzeli uczniowie z klas I-III i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Baśnie mają ogromny wpływ na rozwój moralny dziecka, ponieważ głównym ich motywem jest walka dobra ze złem. W baśniach słowa mają moc, zdolną przenieść siedem gór i wypełnić siedem rzek, dlatego tak ważne jest, by ich znaczenie było stałe i nie ulegało wypaczeniu. Swoista logika baśni sprzyja rozwojowi myślenia, uczy przewidywania i wyciągania wniosków. Podaje proste wersje prawd filozoficznych i moralnych dostosowane dla umysłu dziecka. Baśnie kształtują inteligencję dziecka, wszechstronnie oddziałują na jego osobowość. Jak żaden inny gatunek literacki wzbogacają życie psychiczne dziecka poprzez pobudzanie wyobraźni i porządkowanie uczuć. Aktorzy Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES wybrali trzy znane i lubiane baśnie, które przedstawili młodym widzom. Były to: „Złota kaczka”, „Bazyliszek” oraz „Waligóra i Wyrwidąb”. Spektakl bawił i uczył, roztaczając pełną ciepła i mądrości atmosferę dawnych wieków.

Bajka pt. „Złota kaczka” oparta jest na motywach polskiej legendy, ukazuje historię biednego szewczyka Lutka. Pozwala zrozumieć jak wiele zależy od nas samych, jak ważna jest własna praca i miłość. Opowiada ona o pragnieniu dostatniego życia, jakie żywi chyba każdy człowiek. W pragnieniu tym nie ma nic złego, złe mogą być tylko sposoby prowadzące do jego zaspokojenia.

Uczniowie poznali historię Bazyliszka, stworze zamieniającym wzrokiem ludzi w kamienie, która pozwala zastanowić się, czy warto być niedostępnym i złośliwym. „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie” czyli jeśli ktoś próbuje kogoś skrzywdzić, to sam zostaje pokonany takimi samymi metodami.

„Waligóra i Wyrwidąb” to baśń o bliźniakach, którzy ukazują jak braterska zgoda i współpraca przynosi obopólne korzyści. Wspólnie pokonali smoka, zdobyli serca księżniczek, żyli potem długo i szczęśliwie ze swoimi żonami, sprawując rządy razem z królem, ciesząc się miłością i szacunkiem poddanych królestwa.

Spektakl był na wysokim poziomie reżyserskim, muzycznym i aktorskim. Literacki, a zarazem współczesny język, budował niepowtarzalną atmosferę. Różnorodny podkład muzyczny i akustyczny, wzruszające piosenki nadały mu niezwykły klimat, gdzie dziecko odnajduje swoje marzenia będące antidotum na trudną dla siebie sytuację, doznaje pocieszenia budując nadzieję na lepsze jutro i wierzy w to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmieni się jego zły los, zwycięży sprawiedliwość, a krzywdy zostaną wyrównywane z nawiązką.

Sala widowiskowa była wypełniona dziećmi, które świetnie się bawiły. Towarzyszyło im wiele pozytywnych emocji, śmiech i radość. Spektakl zdobył uznanie młodych widzów.