Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych zwierząt, dlatego nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do działań OTOZ Animals, które bezpośrednio przyczyniły się do poprawy losu pokrzywdzonych, porzuconych, niekochanych przez nikogo czworonogów z Braniewa i okolic.

Społeczność szkolna wykazała się wielkim serc i zaangażowaniem. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy czynnie włączyli się do zbiórki karmy dla bezdomnych kotów.

Celem akcji było niesienie pomocy kotom znajdującym się pod opieką braniewskich karmicieli. Karmiciele to prywatne osoby, dobrzy ludzie, którzy pomagają wolnożyjącym kotom z własnych, często skromnych dochodów. Nie tylko dokarmiają, ale też leczą swoich podopiecznych, jak również wyłapują te zwierzęta, które nadają się do adopcji. Często to właśnie oddanie i poświęcenie karmiciela pozwala na odłowienie chorego zwierzątka, wyleczenie go, a następnie znalezienie mu dobrego domu. Niestety nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta popierają takie działania. Zdarza się, że taka osoba doświadcza wielu zupełnie niepotrzebnych nieprzyjemności, wynikających najczęściej z niezrozumienia jej działań przez otoczenie. Zebrana karma została zawieziona Pani Ewie, mieszkającej na ulicy Wojska Polskiego, która regularnie dokarmia koty. Na powitanie w okienku piwnicznym siedział kotek, widać było, że jest zadowolony i szczęśliwy. Szybko jednak uciekł, bo jak powiedziała Pani Ewa, ciągle boi się ludzi. Inne koty chętnie pozwalają się głaskać i brać na ręce. Mają dużo szczęścia, że trafiły właśnie tutaj. Pani Ewa postanowiła podzielić się otrzymaną karmą z panem, który dokarmia koty na Placu Grunwaldu w Braniewie.

Akcja miała też na celu uświadomienie uczniom dlaczego powinniśmy zajmować się bezdomnymi zwierzętami (to ludzie udomowili zwierzęta pozbawiając ich umiejętności samodzielnego życia; bezdomność psów i kotów jest wynikiem działalności człowieka). Mamy nadzieję, mówią wychowawczynie świetlicy, że tego typu akcje, zaszczepią dzieciom przekonanie o konieczności troski i niesienia pomocy zwierzętom, a w długoterminowej perspektywie zaowocują trwałymi zmianami społecznymi, mającymi na celu ochronę porzuconych zwierząt, poprzez działania każdego z nas na ich rzecz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za pomóc bezdomnym i głodnym zwierzętom.