„Hej ułani, hej ułani
Dzisiaj wszystko zmienił świat
My jeździmy dziś czołgami
Gdzie po drogach biegnie wiatr”

Takiego święta dawno już nie było. W dniu 05.10.2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach święta 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie.

Dzień otwarty rozpoczął się od  uroczystego apelu na terenie jednostki na ul. Sikorskiego, następnie uczestnicy mogli podziwiać, przy akompaniamencie wojskowej orkiestry defiladę żołnierzy wokół apelowego placu.

Dla wielu osób była to zapewne jedyna okazja w roku, aby zobaczyć sprzęt i wyposażenie Sił Zbrojnych RP, w tym ciężki sprzęt pancerny Batalionu Czołgów wchodzącego w skład 9 Brygady. Główną atrakcją imprezy była defilada 30 czołgów T-72, konstrukcji radzieckiej, które to stanowią podstawowy komponent polskich wojsk pancernych. Zwiedzający zobaczyć mogli także bojowy wóz piechoty BWP1, wóz zabezpieczenia technicznego WZT3, zestaw przeciwlotniczy ZSU23-4 „Szyłka”, bojowy wóz rozpoznawczy BWR1 i wiele innych. Dzieci mogły również sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, dużym powodzeniem wśród uczniów cieszył się fakt możliwości obejrzenia z bliska karabinu wojskowego. Jak na wojskową uroczystość przystało była też tradycyjna żołnierska grochówka.

Niewątpliwą frajdę sprawiła dzieciom Straż Graniczna. Mogły one przejechać się Quadem terenowym, a także zobaczyć wyposażenie tych służb mundurowych.

Straż Pożarna zaprezentowała swój sprzęt pożarniczy, a najmłodsi mogli usiąść w kabinie samochodu strażackiego i poczuć się jak prawdziwi strażacy.

Dzieci aktywnie i miło spędziły jesienny dzień, pod opieką i bezpośrednią asekuracją żołnierzy wchodziły do bojowych wozów wojskowych, aby osobiście zobaczyć ich wyposażenie. Dorosłym uczestnikom impreza także dostarczyła wyjątkowych przeżyć i możliwość wcielenia się w upragnioną z lat dziecinnych rolę żołnierza.

Dziękujemy i – mamy nadzieję - do zobaczenia za rok!